MBR30100PT
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MBR30100PT
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 30A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Package : Tube
Series : -
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : TO-247AD (TO-3P)
Mfr : Taiwan Semiconductor Corporation
Technology : Schottky
Package / Case : TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100 V
Current - Reverse Leakage @ Vr : 500 µA @ 100 V
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : MBR30100
Description : DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Through Hole TO-247-3