STTH2003CG-TR
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
STTH2003CG-TR
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 10A
Operating Temperature - Junction : 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.25 V @ 10 A
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package : D2PAK
Reverse Recovery Time (trr) : 35 ns
Mfr : STMicroelectronics
Technology : Standard
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 300 V
Mounting Type : Surface Mount
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number : STTH2003
Current - Reverse Leakage @ Vr : 20 µA @ 300 V
Description : DIODE ARRAY GP 300V 10A D2PAK
Contact Now
Diode Array 1 Pair Common Cathode 300 V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB