ATTINY85-20MU
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
ATTINY85-20MU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-WFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 6
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : USI
Package : Tray
EEPROM Size : 512 x 8
Program Memory Size : 8KB (4K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package : 20-QFN-EP (4x4)
Data Converters : A/D 4x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 20MHz